Plugins - User Role Editor - Stable (latest release) - en to ja_JP translation catalogue (254 entries)

en:  Capability name (ID) can not be empty!
ja_JP:  権限名 (ID) を空にすることはできません。

en:  Capability name (ID) must contain latin characters, digits, hyphens or underscore only!
ja_JP:  権限名 (ID) には半角英数字、ハイフン、アンダースコアのみを入力してください。

en:  Resetting will restore default user roles and capabilities from WordPress core.
ja_JP:  リセットすると、WordPress の標準設定にあるユーザー権限グループおよびそれに紐づく権限を復元します。

en:  Role name (ID) can not be empty!
ja_JP: 権限グループ名 (ID) を空にすることはできません。

en:  Role name (ID) must contain latin characters, digits, hyphens or underscore only!
ja_JP: 権限グループ名 (ID) には半角英数字、ハイフン、アンダースコアのみを入力してください。

en:  WordPress does not support numeric Role name (ID). Add latin characters to it.
ja_JP: WordPress は数値のみの権限グループ名 (ID) に対応していません。半角英字を追加してください。

en: &mdash; No role for this site &mdash;
ja_JP: &mdash; このサイトは権限グループ未割当 &mdash;

en: About
ja_JP: 紹介

en: Activate plugins
ja_JP: プラグインを有効化

en: Add
ja_JP: 追加

en: Add Capability
ja_JP: 権限の追加

en: Add New Role
ja_JP: 新規権限グループを追加

en: Add Role
ja_JP: 権限グループを追加

en: Add role&hellip;
ja_JP: 権限グループを追加

en: Add users
ja_JP: ユーザーの追加

en: Additional Capabilities
ja_JP: 追加機能

en: Additional Modules
ja_JP: 追加モジュール

en: Additional Options
ja_JP: 追加設定

en: Administrator can not assign capabilities to the user directly.
ja_JP: 管理者はユーザーに機能を直接割り当てることはできません。

en: All
ja_JP: すべて

en: Allow non super administrators to create, edit, and delete users
ja_JP: 特権管理者以外がユーザーの作成・編集・削除することを許可

en: Allow non super-administrators to create, edit and delete users
ja_JP: 特権管理者以外によるユーザーの作成・編集・削除を許可

en: Apply to All Sites
ja_JP: すべてのサイトに適用

en: Author
ja_JP: 投稿者

en: Author's website
ja_JP: 投稿者のサイト

en: Can not edit user or invalid data at the users list
ja_JP: ユーザーリストでユーザーまたは無効なデータを編集できません

en: Can not set Administrator role as a default one
ja_JP: 管理者権限グループをデフォルトに設定することはできません

en: Cancel
ja_JP: キャンセル

en: Capabilities
ja_JP: 権限

en: Capabilities like "level_0", "level_1" are deprecated and are not used by WordPress.
ja_JP: 「level_0」、「level_1」などの権限は推奨されておらず、WordPress では使われていません。

en: Capability %s exists already
ja_JP: 権限 %s はすでに存在しています

en: Capability %s was added successfully
ja_JP: 権限 %s を追加しました

en: Capability %s was removed successfully
ja_JP: 権限 %s を削除しました

en: Capability name (ID):
ja_JP: 権限名 (ID):

en: Change capabilities for user
ja_JP: ユーザーの権限を変更

en: Change role for users without role
ja_JP: 権限のないユーザーの権限グループを変更する

en: Change/add/delete WordPress user roles and capabilities.
ja_JP: WordPress のユーザー権限グループおよびそれに紐づく権限を変更・追加・削除

en: Changelog
ja_JP: 変更履歴

en: Columns:
ja_JP: 列:

en: Confirm
ja_JP: 確認

en: Confirm role update
ja_JP: 権限グループの更新を確認

en: Continue?
ja_JP: 続行しますか ?

en: Contributor
ja_JP: 寄稿者

en: Core
ja_JP: コア

en: Count users without role
ja_JP: 権限グループをもたないユーザーをカウント

en: Create users
ja_JP: ユーザー作成

en: Custom Post Types
ja_JP: カスタム投稿タイプ

en: Custom capabilities
ja_JP: カスタム権限

en: DANGER!
ja_JP: 危険!

en: Default Role
ja_JP: デフォルト権限グループ

en: Default Roles
ja_JP: デフォルト権限グループ

en: Default Roles are updated
ja_JP: デフォルトの権限グループを更新しました

en: Default role for new users is set to %s successfully
ja_JP: 新規ユーザーのデフォルト権限グループを「%s」に設定しました

en: Delete All Unused Roles
ja_JP: 未使用の権限グループをすべて削除

en: Delete Capability
ja_JP: 権限を削除

en: Delete Role
ja_JP: 権限グループの削除

en: Delete others pages
ja_JP: その他のページの削除

en: Delete others posts
ja_JP: その他の投稿の削除

en: Delete pages
ja_JP: ページの削除

en: Delete plugins
ja_JP: プラグインの削除

en: Delete posts
ja_JP: 投稿の削除

en: Delete private pages
ja_JP: プライベートページの削除

en: Delete private posts
ja_JP: プライベート投稿の削除

en: Delete published pages
ja_JP: 公開ページの削除

en: Delete published posts
ja_JP: 公開済み投稿の削除

en: Delete themes
ja_JP: テーマの削除

en: Delete users
ja_JP: ユーザー削除

en: Denied: %s
ja_JP: 拒否されました: %s

en: Deprecated
ja_JP: 非推奨

en: Display Role Name:
ja_JP: 表示する権限グループ名:

en: Edit
ja_JP: 編集

en: Edit dashboard
ja_JP: ダッシュボードを編集

en: Edit files
ja_JP: ファイルを編集

en: Edit others pages
ja_JP: 他のユーザーの固定ページを編集

en: Edit others posts
ja_JP: 他ユーザーの投稿を編集

en: Edit pages
ja_JP: ページを編集

en: Edit plugins
ja_JP: プラグインを編集

en: Edit posts
ja_JP: 投稿を編集

en: Edit private pages
ja_JP: プライベートページを編集

en: Edit private posts
ja_JP: プライベート投稿を編集

en: Edit published pages
ja_JP: 公開済み固定ページを編集

en: Edit published posts
ja_JP: 公開済み投稿を編集

en: Edit theme options
ja_JP: テーマオプションの編集

en: Edit themes
ja_JP: テーマを編集

en: Edit user capabilities
ja_JP: ユーザー権限を編集

en: Edit users
ja_JP: ユーザーを編集

en: Editor
ja_JP: エディター

en: Empty users list
ja_JP: 空のユーザーリスト

en: Error encountered during default role change operation
ja_JP: デフォルト権限グループ変更の際にエラーが発生しました

en: Error is encountered during new role create operation
ja_JP: 新規権限グループ作成の際にエラーが発生しました

en: Error occurred during role(s) update
ja_JP: 権限グループ更新の際にエラーが発生しました

en: Error occurred during user update
ja_JP: ユーザー更新の際にエラーが発生しました

en: Error:
ja_JP: エラー:

en: Error: Capability name must contain latin characters and digits only!
ja_JP: エラー: 権限名には半角英数字のみご入力ください。

en: Error: Empty role display name is not allowed.
ja_JP: エラー: 空の権限グループ表示名は許可されていません。

en: Error: Role ID is empty!
ja_JP: エラー: 権限グループ ID が空です。

en: Error: Role ID must contain latin characters, digits, hyphens or underscore only!
ja_JP: エラー: 権限グループ ID には半角英数字、ハイフン、アンダースコアのみ入力できます。

en: Error: Role not added
ja_JP: エラー: 権限グループの追加を拒否しました

en: Error: Role not revoked
ja_JP: エラー: 権限グループの取り消しを拒否しました

en: Error: WordPress does not support numeric Role name (ID). Add latin characters to it.
ja_JP: エラー: WordPress は数値のみの権限グループ名 (ID) に対応していません。半角英字を追加してください。

en: Error: this capability is used internally by WordPress
ja_JP: エラー: この権限は WordPress の内部で使用されています

en: Error: this word is used by WordPress as a role ID
ja_JP: エラー: この単語は、WordPress によって権限グループ ID として使用されます

en: Error: wrong request
ja_JP: エラー: 誤ったリクエスト

en: Export
ja_JP: エクスポート

en: For more information on how to undo undesired changes and restore plugin capabilities go to
ja_JP: 不要な変更を元に戻し、プラグインの機能を復元する方法の詳細については、

en: For more information on how to undo undesired changes and restore plugins capabilities in case you lost them by mistake go to:
ja_JP: 誤ってプラグインの機能を失った場合に、不要な変更を元に戻したり、プラグインの機能を復元したりする方法の詳細については、次のサイトを参照してください:

en: General
ja_JP: 一般

en: Grant Roles
ja_JP: 権限グループの付与

en: Grant roles to selected users
ja_JP: 選択したユーザーに権限グループを付与

en: Granted
ja_JP: 付与

en: Granted Only
ja_JP: 付与のみ

en: Group
ja_JP: グループ

en: He should do it using roles only.
ja_JP: 権限グループのみで対応してください。

en: Hide admin bar
ja_JP: 管理バーを非表示

en: If any plugins (such as WooCommerce, S2Member and many others) have changed user roles and capabilities during installation, all those changes will be LOST!
ja_JP: インストール中にプラグイン (WooCommerce、S2Member など) によってユーザー権限グループおよびそれに紐づく権限が変更された場合、それらの変更はすべて失われます。

en: If any plugins (such as WooCommerce, S2Member and many others) have changed user roles and capabilities during installation, those changes will be LOST!
ja_JP: インストール中にプラグイン (WooCommerce、S2Member など) によってユーザー権限グループおよびそれに紐づく権限が変更された場合、それらの変更は失われます。

en: If checked, then apply action to ALL sites of this Network
ja_JP: チェックすると、このネットワークすべてのサイトにアクションを適用

en: If checked, then apply action to ALL sites. Main site only is affected in other case.
ja_JP: チェックを入れると、全サイトに適用します。それ以外の場合は、メインサイトのみに適用します。

en: If turned off - capabilities section of selected user is shown in readonly mode.
ja_JP: オフにすると、選択したユーザーの機能セクションが読み取り専用モードで表示します。

en: Import
ja_JP: インポート

en: Install plugins
ja_JP: プラグインのインストール

en: Install themes
ja_JP: テーマのインストール

en: Insufficient permissions to work with User Role Editor
ja_JP: User Role Editor が動作するための権限が不十分です

en: Invalid data at the other roles list
ja_JP: その他の権限グループリストのデータが無効です

en: Invalid primary role
ja_JP: 無効なメインの権限グループ

en: Invalid role
ja_JP: 無効な権限グループ

en: It is hidden by default for security reasons.
ja_JP: セキュリティ上の理由により、デフォルトでは非表示になっています。

en: List users
ja_JP: ユーザー一覧の表示

en: Make copy of:
ja_JP: コピー元:

en: Manage categories
ja_JP: カテゴリーを管理

en: Manage links
ja_JP: リンク管理

en: Manage options
ja_JP: 設定を管理

en: Moderate comments
ja_JP: コメントのモデレート

en: Multisite
ja_JP: マルチサイト

en: Network Super Admin
ja_JP: 特権管理者

en: No
ja_JP: いいえ

en: No rights
ja_JP: 権限なし

en: None
ja_JP: なし

en: Not enough permissions
ja_JP: 十分な権限がありません

en: Note for multisite environment: take into account that other default roles should exist at the site,
ja_JP: マルチサイト環境に関する注意: サイト内には他のデフォルトの権限グループも存在していることを考慮してください。

en: Note for multisite environment: take into account that other default roles should exist at the site, in order to be assigned to the new registered users.
ja_JP: マルチサイト環境に関する注意: 新規登録ユーザーに割り当てるために、サイトには他のデフォルト権限グループが存在している必要があります。

en: Other Roles
ja_JP: その他の権限グループ

en: Other Roles:
ja_JP: その他の権限グループ:

en: Other Roles:
ja_JP: その他の権限グループ:

en: Other default roles for new registered user
ja_JP: 新規登録ユーザーのその他のデフォルト権限グループ

en: Other default roles for new registered user:
ja_JP: 新規登録ユーザーのその他のデフォルト権限グループ:

en: Pages
ja_JP: 固定ページ

en: Please confirm permissions update
ja_JP: 権限の更新を確認してください

en: Plugin download
ja_JP: プラグインのダウンロード

en: Plugin webpage
ja_JP: プラグインのページ

en: Plugins
ja_JP: プラグイン

en: Posts
ja_JP: 投稿

en: Primary Role:
ja_JP: メイン権限グループ:

en: Primary Role:
ja_JP: メインの権限グループ:

en: Primary default role:
ja_JP: メインのデフォルト権限グループ:

en: Promote users
ja_JP: ユーザーの昇格

en: Provide new role
ja_JP: 新しい権限グループの提供

en: Publish pages
ja_JP: ページの公開

en: Publish posts
ja_JP: 投稿の公開

en: Quick filter:
ja_JP: クイックフィルター:

en: Read
ja_JP: 読む

en: Read private pages
ja_JP: プライペートページの表示

en: Read private posts
ja_JP: プライベート投稿の表示

en: Remove users
ja_JP: ユーザーの削除

en: Rename Role
ja_JP: 権限グループ名変更

en: Requested user does not exist
ja_JP: リクエストされたユーザーが見つかりません

en: Reset
ja_JP: リセット

en: Reset Roles to its original state
ja_JP: 権限グループを元の状態にリセット

en: Resetting will setup default user roles and capabilities from WordPress core.
ja_JP: リセットすると、WordPress の標準設定にあるユーザー権限グループおよびそれに紐づく権限を初期状態に戻します。

en: Revoke
ja_JP: 取消

en: Revoke role&hellip;
ja_JP: 権限グループを取り消し

en: Role
ja_JP: 権限グループ

en: Role %1$s is renamed to %2$s successfully
ja_JP: 権限グループ名 %1$s を %2$s に変更しました

en: Role %s does not exists
ja_JP: 権限グループ %s は存在しません

en: Role %s exists already
ja_JP: 権限グループ %s はすでに存在しています

en: Role %s is created successfully
ja_JP: 権限グループ %s を作成しました

en: Role %s is deleted successfully
ja_JP: 権限グループ %s を削除しました

en: Role added to %d user(s).
ja_JP: %dユーザーに権限グループを追加しました。

en: Role does not exist
ja_JP: この権限グループは存在しません

en: Role is updated successfully
ja_JP: 権限グループを更新しました

en: Role name (ID):
ja_JP: 権限グループ名 (ID):

en: Role revoked from %d user(s).
ja_JP: %dユーザーから権限グループを取り消しました。

en: Roles are updated for all network
ja_JP: すべてのネットワークの権限グループを更新しました

en: Roles were granted to users successfully
ja_JP: ユーザーに権限グループを付与しました

en: Save
ja_JP: 保存

en: Select Role and change its capabilities:
ja_JP: 権限グループの権限を変更する:

en: Select Role:
ja_JP: 権限グループを選択:

en: Select additional roles for this user
ja_JP: このユーザーの追加の権限グループを選択する

en: Select role first!
ja_JP: まず権限グループを選択してください。

en: Select role(s) which you wish to grant!
ja_JP: 付与する権限グループを選択してください。

en: Select users from which you wish revoke role!
ja_JP: 権限グループを取り消したいユーザーを選択してください。

en: Select users to which you wish to add role!
ja_JP: 権限グループを追加するユーザーを選択してください。

en: Select users to which you wish to grant roles!
ja_JP: 権限グループを付与するユーザーを選択してください。

en: Set New Default Role
ja_JP: 新しいデフォルト権限グループを設定する

en: Settings
ja_JP: 設定

en: Show Administrator role at User Role Editor
ja_JP: User Role Editor で管理者権限を表示する

en: Show at the "Users" page a quant of users without role. Module allows to assign all of them
ja_JP: 「ユーザー」ページに権限グループが割り当てられていないユーザー数を表示します。このモジュールでは、そのユーザー全員に一括で権限グループを割り当てることが可能です。

en: Show capabilities in
ja_JP: に権限を表示する

en: Show capabilities in human readable form
ja_JP: 各権限を概説で表示する

en: Show capabilities in the human readable form
ja_JP: 各権限を概説で表示する

en: Show confirmation dialog before save changes made to a current role.
ja_JP: 現在の権限グループに加えられた変更を保存する前に確認ダイアログを表示します。

en: Show deprecated capabilities
ja_JP: 非推奨の権限を表示

en: Subscriber
ja_JP: 購読者

en: Super administrator only may create, edit and delete users under WordPress multi-site by default.
ja_JP: デフォルトでは、WordPress マルチサイトではスーパー管理者のみがユーザーを作成、編集、削除できます。

en: Switch themes
ja_JP: テーマの切り替え

en: Switch&nbsp;To
ja_JP: 切り替え:

en: Themes
ja_JP: テーマ

en: There are no capabilities available for deletion!
ja_JP: 削除できる権限はありません。

en: There are no roles for deletion
ja_JP: 削除する権限グループがありません

en: They are left at the user roles for the compatibility purpose with old themes and plugins code.
ja_JP: これらは、古いテーマやプラグインのコードとの互換性を保つために、ユーザー権限グループに残されています。

en: This method is only for a single site of WordPress multisite installation.
ja_JP: この方法は、WordPress マルチサイト構成において、単一サイトでのみ利用可能です。

en: This role does not exist -
ja_JP: この権限グループは存在しません -

en: To:
ja_JP: 変更先:

en: Tools
ja_JP: ツール

en: Tools: Reset: User Roles were initialized
ja_JP: ツール: リセット: ユーザー権限グループを初期化しました

en: Total
ja_JP: 合計

en: Turn this option on in order to remove this limitation.
ja_JP: この制限を解除するには、このオプションをオンにします。

en: Turning on this option will show those deprecated capabilities.
ja_JP: このオプションをオンにすると、非推奨の権限を表示します。

en: Unfiltered html
ja_JP: フィルタリングされていない HTML

en: Unfiltered upload
ja_JP: フィルタリングされないアップロード

en: Unused roles are deleted successfully
ja_JP: 未使用の権限グループを削除しました

en: Update
ja_JP: 更新

en: Update core
ja_JP: コアの更新

en: Update plugins
ja_JP: プラグインの更新

en: Update themes
ja_JP: テーマの更新

en: Upload files
ja_JP: ファイルをアップロード

en: User Role Editor - Options
ja_JP: User Role Editor - 設定

en: User Role Editor Options page help
ja_JP: User Role Editor 設定のヘルプページ

en: User Role Editor options are updated
ja_JP: User Role Editor の設定を更新しました

en: User Roles are restored to WordPress default values.
ja_JP: ユーザー権限グループを WordPress のデフォルト値に復元しました。

en: User capabilities are updated successfully
ja_JP: ユーザー権限を更新しました

en: Users
ja_JP: ユーザー

en: Version:
ja_JP: バージョン:

en: WARNING!
ja_JP: 警告

en: Warning! Be careful - removing critical capability could crash some plugin or other custom code
ja_JP: 警告: 重要な権限の削除はプラグインやその他のカスタムコードを破損させる可能性がありますので、ご注意ください。

en: Working...
ja_JP: 作業中...

en: Wrong Request
ja_JP: 不正なリクエスト

en: Wrong request!
ja_JP: 不正なリクエストです。

en: Wrong request, valid user ID was missed
ja_JP: 不正なリクエスト。有効なユーザー ID が見つかりません

en: Wrong request. Default role can not be empty
ja_JP: 不正なリクエストです。デフォルト権限グループを空にすることはできません

en: Wrong role ID
ja_JP: 不正な権限グループ ID

en: Yes
ja_JP: はい

en: You can not delete role
ja_JP: 権限グループを削除することはできません

en: You do not have permission to edit this user.
ja_JP: このユーザーを編集する権限がありません。

en: You do not have sufficient permissions to manage options for User Role Editor.
ja_JP: User Role Editor 設定を管理する権限がありません。

en: an empty role "No rights", in order to look on the users list with role "No rights" at the separate tab then.
ja_JP: 「権限なし」という空の権限グループを作成しておくことで、その権限グループに属するユーザーを別タブで一覧表示できます。

en: automatically converts capability names from the technical form for internal use like "edit_others_posts" to more user friendly form, e.g. "Edit others posts".
ja_JP: 機能名を、「edit_others_posts」のような内部使用のための技術的な形式から、「他のユーザーの投稿を編集する」のようなよりユーザーフレンドリーな形式に自動的に変換します。

en: bbPress Role:
ja_JP: bbPress 権限グループ:

en: capabilities were removed successfully
ja_JP: 権限を削除しました

en: columns
ja_JP: カラム

en: does not exist
ja_JP: 存在しません

en: in order to be assigned to the new registered users.
ja_JP: 新規登録ユーザーに割り当てます。

en: select roles below to assign them to the new user automatically as an addition to the primary role.
ja_JP: 以下の権限グループを選択すると、メイン権限グループに加えて新しいユーザーに自動的に割り当てます。

en: turn this option on in order to make the "Administrator" role available at the User Role Editor roles selection drop-down list.
ja_JP: このオプションを有効にすると、ユーザー権限グループエディターのロール選択ドロップダウンで「管理者」権限グループが利用可能となります。
